Борис Возницький передасть українські дерев’яні церкви до президентського «Мистецького арсеналу»
Субота, 06 грудня 2008, 16:54
Про проблеми збереження пам'яток народного зодчества говорили нині банкіри, депутати, меценати, мистецтвознавці та представники церкви на круглому столі «Дерев'яні церкви України під загрозою зникнення. Як врятувати унікальну спадщину», який відбувся у Львівському інституті банківської справи. - про це сьогодні, 5 грудня, повідомив кореспондент ЗІКу.Круглий стіл відбувся за участі ректора Університету банківської справи НБУ Тамари Смовженко, а проректора з наукової роботи цього навчального закладу Анжели Кузнєцової, директора Львівської галереї мистецтв Героя України Бориса Возницького, народного депутата Петра Писарчука, керуючого Львівською філією «Укрсоцбанку» Олега Сергеєва, начальника управління НБУ у Львівській області Марії Могильницької та інших. Оголошений у програмі виступ на тему «Проблематика збереження дерев'яних церков в Україні» начальниці управління культури і туризму ЛОДА Галини Дорощук не прозвучав.
Стурбовані тим, що лише за роки незалежності і Україні згоріли понад 200 храмів та іще більше стоять понівечені й розкрадені, учасники круглого столу підтримали відкритий лист ректора Університету банківської справи Тамари Смовженко, із закликом рятувати українські дерев'яні церкви.
«Власне, саме дерев'яні церкви є питомою українською архітектурою, бо муровані - то вже архітектура візантійська», - наголосив Борис Возницький, розповівши, що причиною того, що церкви горять є насамперед невігластво селян та священиків. До того ж традиція церкви східного обряду рекомендує культові речі, які вийшли з ужитку спалювати, пускати за водою чи закопувати в землю.
«Але ж дерев'яні церкви й іконостаси - не просто ветха старовина, а перлини світової архітектури. Такого в світі більше ніде нема! Он поляки українські дерев'яні церкви відали під охорону ЮНЕСКО, а в Україні до них усім байдуже. У Норвегії, де значно несприятливіший клімат, ніж в Україні, оберігають дерев'яні церкви XIV ст.! У нас же найстаріші церкви, які збереглися, тільки із XVI ст. Але люди не цінують пам'яток, споруджуючи сучасні храми. От іконостас Крукенецької церкви XVIII ст. селяни розібрали й продали якомусь єврею з Києва. В іншому селі громада також схотіла продати якомусь бізнесмену цілу церкву, але голова сільради втрутилася і відстояла пам'ятку. На Львівщині зараз є понад 600 дерев'яних церков, на Івано-Франківщині - понад 300, у решті областей Західної України по сотні-дві. У 1920-ті роки на Східних теренах України закрито і знищено 15 тис церков і півмільйона ікон (з розрахунку, що в іконостасі 30 ікон). На Наддніпрянщині вже не знайдете церков XV-XVI ст., є тільки українське бароко XVII-XVIII ст. Коли від нас виїхали 1949 року поляки, то залишили 500 костелів, з яких 499 радянська влада перетворила на склади. До того ж, було закрито 800 храмів ліквідованої УГКЦ. У 1970 роках почався Рух української інтелігенції за збереження церков, храми реставрували і влаштовували там музеї, навіть - як то не парадоксально - музеї атеїзму. Зараз зникло покоління, яке дбало про церкви, бо ті були пов'язані із їхніми родинними історіями. А вже покоління людей, які виросли за радянської влади, хоче будувати нові церкви.
Наша галерея зараз експонує дуже цікаву мисетцьку виставку на захист українських дерев'яних церков, зокрема там є 60 метрових макетів. Як я сказав про це в Києві на нараді із спорудження «Мистецького арсеналу», то там одразу ж ухопилися за ідею зробити таку експозицію у майбутньому музеї», - сказав Борис Возницький.
За матеріалами: http://zik.com.ua/