Головна

Подкаст «Не той формат»: священник й психотерапевт запустили унікальний медіапроєкт

2000x1090У Львові священник із психотерапевтом запустили унікальний медіапроєкт. Подкаст «Не той формат» – серії розмов про психологію та духовність. Автори ініціативи – отець Степан Мишковський,  священнослужитель у храмі Всіх Святих Українського Народу УГКЦ  та  Марія Тракало, директор центру сімейної психотерапії Олександра Гальчинського. Разом вони порушують гострі та болючі теми, про які соромляться говорити у суспільстві. Ведучі подкасту також розвінчують головний стереотип: духовність – не про побожність. Про це і більше, «Духовній величі Львова» розповіли ініціатори подкасту.

Усе розпочалось близько місяця тому, коли психотерапевт Марія Тракало при зустрічі з отцем Степаном випадково поділилась супроводом «побожних» людей, які в наслідок не правильного розуміння духовності часто впадають в депресивний стан. І тут отець запропонував ідею зробити серію подкастів на цю тему, яку виносив в своїй голові вже давно. Як виявилось, їхні задуми збіглись, а відтак через тиждень вони випустили першу серію свого медіапроєкту.

«Я прийшла на зустріч без наміру співпраці, а наприкінці зустрічі ми стали партнерами, співавторами подкастів, – ділиться пані Марія. – І гадки не мала, що в отця Степана була така ж ідея. Проте у Бога немає випадковостей. Ми ж не гаяли часу, і відразу взялися до реалізації проєкту».

Щовівторка та щочетверга виходять серії подкастів в SoundCloud. На каналі наразі менше як десять епізодів, проте вони вже зібрали сотні прослуховувань.  У першому сезоні ведучі говорять про психотерапію: стосунки, емоції та боротьбу з проблемами. А також про те, коли слід звертатися за допомогою до психолога, а коли – до священника.

Ідея подкастів, за словами авторів, – розвінчати міф про «конфлікт» між психологією та духовністю; пояснити, як ці явища працюють у парі та як людині зійти з дороги фанатичної побожності  й виховати у собі відчуття здорової духовності. А перевагою такого подкаст-формату  є  зручність прослуховування: можна слухати у транспорті, під час прогулянки чи перед сном без рекламних пауз та новин.

«Унікальність такого проєкту у подкаст-форматі – ми говоримо про духовність простими словами. Ми покликаємось на буденні приклади, які близькі й зрозумілі слухачам. Це приятельські розмови про те, що, зазвичай, замовчують у суспільстві, – розповідає отець Степан. – Господь дав людям широкий спектр можливостей. Яким буде вибір – це крок за нами. Богу потрібні не відмінники, а живі стосунки».

Психотерапевт Марія Тракало каже, проблема сучасного суспільства – нездорове уявлення про особистісні патерни. Вона запевняє, агресія та любов до себе – не є гріхами, а надмірне терпіння й мовчання – можуть завдати шкоди людині.

«Любов до себе та егоїзм –  це про абсолютне різне. Проблема суспільства у тому, що воно ототожнює  занижену самооцінку та покору, не розрізняє, коли доцільно захищати межі й проявляти гнів, а коли це переростає в образу ближнього. Думаю, слухачі багато чого зауважать собі із подкастів. Хоча би те, що агресія може бути даром, а не гріхом».

Серед вірян досі побутує страх психотерапевтів, як запевняє пані Марія. Адже існує міф: похід до фахівця з психотерапії може стати завадою для особистої духовності.

«Здорова психологія не буде пасткою для духовності, а здорова духовність ніколи не ранитиме психологію. У нашому суспільстві існує стигма: якщо людина звертається за допомогою до фахівця-психотерапевта чи психолога, то вона не сповна розуму. Та це неправда. Фаховий психолог не шкодить людині, а психологія є добрим допоміжним інструментом, і зовсім не є загрозою для духовності.

«Не той формат» – це подкасти для тих, хто хоче збудувати здорову духовність та відновити психологічне здоров’я. Насамперед теми подкастів близькі для вірян, зокрема молоді та подружжям на перших роках спільного життя.

«Ми промовляємо до тих, хто зіткнувся вже з конкретними викликами і повинен вирішувати їх самотужки. Через подкасти ми закликаємо людину переглянути її духовне та психологічне життя, не ігнорувати внутрішній голос», – говорить отець Степан.

Щоб розібратися із проблемою, потрібно розуміти, до кого слід спершу звернутися за консультацією. Адже священник не завжди фахово зарадить у тих питаннях, у яких компетентний психотерапевт, і навпаки. Та ведучі подкасту впевнені, священник й психолог повинні співпрацювати, щоб повноцінно допомогти людині, а тим самим усьому суспільству.

«Священник не оперує всіма інструментами, щоб допомогти людині, яка пережила критичний період життя, наприклад насилля. Натомість психолог знає, як допомогти людині у такій ситуації, та залучить до співпраці відмінного духівника. Якби у церкві було більше таких майданчиків, ми могли би комплексно й результативно розв’язати усі свої проблеми», – зізнається психотерапевт.

Автори подкасту зупиняти  свій проєкт не збираються. Натомість вже проанонсували теми другого сезону епізодів.

«У наступних серіях ми говоритимемо про любов до себе і чому це не егоїзм. Ми порушимо тему, як пережити втрату близької людині, яка особливо актуальна в час ковіду та війни. Не менш поширена проблема у суспільстві – прийняття свого тіла та  сексуальність, що не є гріхом у межах здорової духовності». Отець Степан Мишковський обіцяє – буде спекотно, гаряче й цікаво.

Нагадаємо, нові випуски подкасту «Не той формат» виходять щовівторка та щочетверга о 12 год. Послухати подкаст можна на платформі SoundCloud.

Підготувала Наталя Стареправо

Джерело: https://velychlviv.com/

катехизм

Молитва св. Папи Івана Павла ІІ за Україну в церкві св. Миколая на Аскольдовій Могилі

«О Всеблагая Діво Маріє, Зарваницька Богородице, дякую Тобі за ласку перебування на київській землі, з якої світло Євангелія поширилося по всій Україні. Тобі, Мати Божа і Мати Церкви, перед Твоєю чудотворною іконою віддаю у руки мою апостольську подорож в Україну.

Пресвята Мати Божа, покрий Твоїм Материнським Покровом усіх християн, чоловіків та жінок доброї волі, які живуть у цій великій країні. Провадь їх до Свого Сина Ісуса, Який для всіх є Дорогою, Правдою і Життям. Амінь».

редакційна колегія


  • ПОЖЕРТВА

реквізити парафії для пожертв:

РГ УГКЦ Парафії Св Миколая на Аскольдовій Могилі,

код: 20051904 Ощадбанк АТ,

iban:  UA543226690000026003300218570

http://askoldova-mohyla.org/uk/

 

Офіційний сайт жіночого вокального ансамблю "Аніма" УГКЦ св. Миколая Чудотворця на Аскольдовій Могилі

 http://anima.askoldova-mohyla.org/